Діти. Бомбосховище. Війна.
Облаштування бомбосховищ в дитячих навчальних закладах
Поговоримо про необхідність облаштування бомбосховищ у дитячих навчальних закладах. Діти – наше майбутнє. Все, за що ми зараз боремось – це вони та їх щасливе життя на теренах вільної України. З моменту початку повномасштабної війни держава-агресор використала проти України понад 3000 ракет, це не говорячи про артилерійські або мінометні обстріли. Десятки тисяч загублених життів серед мирного населення, вщент знищені міста та села… І цінність дитячого життя для держави-терориста немає жодного значення – від бойових дій пошкоджено майже 2000 навчальних закладів, близько 200 з них – повністю знищено. А отже, забезпечення безпеки для наших діток в умовах війни нагальне і важливе питання.
Як організувати це для діток різних вікових категорій не перериваючи при цьому освітнього процесу?
Початок повномасштабної війни дезорієнтував нас – дитячі садочки та школі були закриті, а по відкритті виявилось, що майже всі заклади не готові до повноцінної роботи в таких умовах. Бомбосховищ, як таких, не було, тому укриття на час повітряних тривог організовувались, як правило, в підвалах, на цокольних поверхах чи у прибудинкових приміщеннях. Зараз, коли шоковий стан від подій пройшов, і всі знають як діяти та куди рухатись, вкрай необхідно продумувати такі речі наперед. Бомбосховища у дитячих навчальних закладах мають плануватись та закладатись ще на проектному етапі. Вимоги щодо облаштування таких споруд чітко описані в Кодексі цивільного захисту населення.
Отож, давайте поговоримо про них.
1. Бомбосховище можна спроектувати і як частину об’єкту, і як окрему підземну споруду на території. В першу чергу висувається вимога до конструкцій бомбосховища та матеріалів. Несучі та зовнішні стіни та перекриття мають бути з міцних матеріалів, здатних витримати негативний вплив зовнішніх руйнівних чинників. Як правило, це бетон, залізобетон, цегла або інші кам’яні ударостійкі матеріали.
2. Приміщення має мати достатнє заглиблення залежно від типу ґрунту території. За можливості треба уникати ділянок, де протікають підземні води.
3. Комунікаційні системи в бомбосховищах. Правильно обладнане бомбосховище має мати власну систему водопостачання та каналізації: з правильним водовідведенням та системою виведення стічних вод. Окрім того, бажано, щоб бомбосховище мало доступ до власної свердловини. Це необхідно для того, щоб мати можливість забезпечити людей питною водою у разі пошкодження системи водопостачання.
4. Система вентиляції. Це принципово важливий пункт. Система вентиляції в бомбосховищі має бути сконструйована так, щоб не тільки забезпечувати приміщення киснем в достатній кількості, а і мати системи очищення повітря. Як правило, для цього створюють двоетапну фільтраційну систему – на першому етапі повітря очищується від забруднень та пилу, на другому – від потенційно шкідливих газів.
5. Системи електропостачання та опалення. Бомбосховища мають мати власне джерело електричного живлення (наприклад, генератор чи станція), щоб забезпечити освітлення та опалення в приміщенні.
6. Аварійні виходи. Споруда має мати як мінімум два виходи, щоб мати можливість евакуювати людей у разі завалу основного.
7. Тепло- та гідроізоляція. Споруда, по-перше, має мати високі теплоізоляційні властивості задля збереження комфортного температурного режиму всередині. По-друге, приміщення конструюється так, щоб у разі надходження ззовні великої кількості води його не затопило.
Це ті вимоги, які ставляться до будівельної компанії при проектуванні бомбосховищ, щоб вони були надійними та довговічними.
Якщо говорити про внутрішній простір, то:
1. Стелі мають бути не нижче 1.7 м висотою.
2. Внутрішня площа має бути достатньою для комфортного розміщення певної визначеної кількості людей (до прикладу, для закладу дитячої освіти ця кількість визначається з кількості дітей, що числяться за закладом та персоналу). Мінімальною нормою по площі є 0.6 метра на одну людину, але за рекомендацією ДСНС рекомендовано 1 метр квадратний на особу. В цей показник враховується місце для розташування особи – стільці, лавки, ліжка тощо.
3. Системи оповіщення та комунікації з зовнішнім світом – телефонні лінії, радіостанції тощо.
Крім того, розрахунок загальної площі приміщення має враховувати в собі певні господарські потреби:
– Місце зберігання запасів питної води (2 літри на добу на одну людину) та технічної води (у разі відсутності водопостачання);
– Місце для зберігання запасів провіанту;
– Місце для зберігання засобів первинного пожежогасіння (вогнегасників, піску тощо) та мінімально-необхідного господарського інструментарію.
– Відгороджене місце для надання першої медичної допомоги та зберігання запасів медикаментів.
«Наш Простір» має багатий досвід будівництва дитячих закладів освіти, і до таких проектів ми ставимось максимально уважно. Нинішній час диктує свої вимоги, а отже і ми, усвідомлюючи всю відповідальність, приділяємо таким питанням, як проектування бомбосховищ, велику увагу. Адже безпека наших дітей – в наших руках.
З турботою про Вас, команда «Наш Простір»!❤
Про будівництво бомбосховищ в приватних житлових будинках Ви можете прочитати тут.
Стежте за нами та нашою роботою в мережах Facebook та Instagram.