Кошторис. Що? Навіщо? Як?

Кошторис. Що? Навіщо? Як?

Кошторис – це, в першу чергу, про фінансову грамотність в будівництві. Сьогодні ми поговоримо про важливість створення та затвердження кошторису на будівельні роботи.

Будівництво – це складний та багатоетапний процес. Перше ніж приступати до робіт, необхідно чітко розуміти їх обсяг і масштаби та об’єми необхідних матеріалів. Дуже часто трапляються ситуації, коли по ходу будівництва на кожному з етапів виникають додаткові витрати – чи то значно дорожчі матеріали, чи взагалі невраховані процеси. Це не тільки вдаряє по Вашому гаманцю, але і значно відкладає терміни здачі готового проекту. Тому вкрай необхідно, щоб Ваш проект коштував стільки, скільки закладалось на його реалізацію і був побудований Ваш гаманець.

Що?

Кошторис – це фінансовий документ, який формується перед початком будівництва на етапі підготовки. Вірно складений детальний кошторис передбачає урахування всіх можливих витрат на будівництво. Він включає в себе розподіл процесу будівництва на окремі етапи фінансових вливань, а кожен з етапів деталізовано описує цільове призначення коштів. Тобто, кошторис на проект, який умовно можна розкласти на 5 етапів, буде мати на увазі 5 грошових траншів на суму, яка потребується на реалізацію етапу. Кожен етап в кошторисі, в свою чергу, передбачає в собі повний опис витрат – від повного переліку матеріалів та інструментів до оплати техніки і трудового ресурсу.

Навіщо?

Ось причини, чому створення кошторису – необхідний етап перед початком будівництва:

– Якщо кошторис створений вірно і ретельно, Ви отримуєте доволі чітке уявлення про витрати на будівництво ще до його початку. Відповідно, Ви маєте змогу його скоригувати або час підготуватись, що реалізація проекту не затягнулась на значний період через нестачу коштів.

– Створення кошторису це, крім всього, структуризація усіх будівельних процесів, а отже можна передбачити майже любі форс-мажорні ситуації. Це дозволить зберегти Ваші нерви і гроші, які б витратились по факту виникнення проблеми.

– Кошторис чітко прописує весь перелік робіт, який треба виконати на об’єкті. Це врегульовує відносини між Вами та виконавцем, адже з’являються чіткі зобов’язання та очікування.

– Договірні ціни. Кошторис містить перелік матеріалів та розцінки на них з урахуванням їх змін протягом будівництва. Тобто, коли кошторис затверджено, ні замовник, ні виконавець не можуть вносити в нього значні зміні без узгодження. Ви отримуєте прозорі договірні відносини з забудовником та контролюєте скільки коштів були витрачені і на що.

– І, звичайно, затверджений на підготовчому етапі кошторис дає вам документальну базу для вирішення любих спірних питань, які можуть виникнути після здачі об’єкту.

Як?

Структурно, кошторис має складатись з опису того, які роботи необхідно виконати, в які часові межі та містити повний перелік необхідних матеріальних ресурсів.

При складанні кошторису дотримуються таких пунктів:

Систематичність – тобто структуризація всіх процесів;
Послідовність – всі роботи та витрати мають бути описані згідно порядку їх виконання;
Законність – кошторис на будівництво має спиратись на передбачені законодавством норми;
Логічність – відповідність вартості обсягу виконаної роботи та очікувань від кінцевого результату;
Математична частина – підсумкова загальна вартість кошторису має співпадати з сумою усіх вартостей етапів, робіт та використаних матеріалів.

Як правило, план робіт в кошторисі розкладають на такі етапи:

– Підготовчий;
– Закупівля матеріалів;
– Чорнові роботи;
– Суміжні роботи;
– Фінальні (чистові) роботи;
– Вивіз будівельного сміття.

До кожного етапу (або їх підпунктів) прописують заплановані витрати і терміни виконання.

При складанні кошторису на будівництво формують три складові частини, які згодом формують загальну вартість кошторису:

Прямі витрати – в них входять безпосередньо закупівля матеріалів за складеним переліком, заробітна платня, витрати на техніку та її обслуговування;
Накладні витрати – прораховуються в залежності від виду будівельних робіт та формуються у відсотковому співвідношенні від фонду оплати праці;
Кошторисний прибуток – тобто прибуток компанії-забудовника, визначений так, що дозволить компанії працювати та розвиватись.

В процесі створення кошторису необхідно враховувати навіть дрібні нюанси. Наприклад, замовники часто вважають непотрібним пункт непередбачуваних витрат (як правило, до 10% від загальної вартості). А ці кошти, як правило, йдуть на представницькі витрати або на отримання необхідних дозвільних документів від МНС, енергетиків чи інших організацій.

Після узгодження кошторису між замовником та виконавцем він затверджується актом з печаткою та підписом експерта, який має юридичну силу.

Підсумовуючи, кошторис – безумовно необхідний документ при плануванні будівництва. Ви, звичайно, можете скласти його самостійно, але ми б радили Вам звернутись з цим до будівельної компанії, яку ви обрали, або до третьої незалежної сторони. Адже будівельні процеси містять багато нюансів та вимагають багато специфічних знань, які Ви просто не можете прорахувати без відповідної освіти чи досвіду.

Команда «Наш Простір» радо допоможе Вам у складанні максимально детально продуманого кошторису, який буде відповідати Вашим фінансовим можливостям та допоможе отримати очікуваний результат!

Тут Ви можете ознайомитись з комерційними пропозиціями БК «Наш Простір»

Слідкуйте за нашим життям у мережах Facebook та Instagram.

Залишити відповідь

Your email address will not be published.

Замовити дзвінок