Утеплення фасадів

Утеплення фасадів

Утеплення фасадів актуально як для власників нового житла, так і старих приватних будинків. Стіни ззовні повинні надійно захищати будівлю від холоду. Для цього буде потрібно якісний і ефективний утеплювач. Від того, наскільки хороший зовнішній утеплювальний шар був обраний, будуть залежати витрати на опалення і комфортність проживання.

Утеплення фасадів

Як вибрати матеріал

Утеплення стін зовні може проводитися різними матеріалами. На ринку представлений широкий асортимент. Але чим краще утеплити фасад будинку? Відповідь на питання залежить від декількох факторів. І не завжди варто вірити рекламі виробника.

Утеплення фасаду будинку сучасними матеріалами буде марно без дотримання технології. Це теж варто врахувати при підготовці до робіт. Перш ніж утеплити будинок зовні, потрібно розібратися в нюансах процесу.

Важливо не тільки правильно підібрати утеплювач, але і дотримувати технологію утеплення

Утеплювачі для стін можна розділити на дві великі групи:

• неорганічні;

• органічні.

У другій групі більше представників. Сюди входять продукти хімічної промисловості: пінополістироли (пінопласт, піноплекс), натуральна ековата. Вибираючи, чим утеплити фасад будинку зовні, в першу чергу потрібно звертати увагу на фізичні властивості.

Пінопласт

Така термоізоляція належить до класу спінених полімерів. Пінопласт має високу ефективність, простий в монтажі, досить добре ізолює шум. Ще одна перевага – доступна ціна. Але недоліків у такого матеріалу відчутно більше. Щоб вибрати, чим краще утеплити стіни будинку зовні, важливо врахувати, що полістирол володіє такими якостями, як:

• горючість;

• недовговічність (термін служби рідко становить понад 10-20 років);

• погана паропроникність (потрібна додаткова вентиляція приміщень);

• нестійкість до одночасного впливу холоду і вологи (матеріал розсипається на окремі кульки);

• низька міцність.

Пінопласт доступний за ціною, відмінно тепло ізолюється, однак запалюється і недовговічний

Є ймовірність, що в процесі старіння матеріал буде виділяти токсичний стирол. Концентрація невелика, а при утепленні зовні речовина практично не проникає в приміщення, але така властивість змушує сумніватися в заявах виробника про екологічність.

Екструдований пінополістирол

Щоб утеплити будинок зовні своїми руками, можна використовувати екструдований пінополістирол або простіше – піноплекс. Цей матеріал близький родич пінопласту. Він володіє всіма його перевагами та деякими недоліками. Але в порівнянні з попереднім варіантом, він позбавлений таких важливих мінусів, як:

• нестійкість до вологи та холоду;

• мала міцність;

• недовговічність.

Горючість і низька паропроникність залишаються. Хоча деякі виробника шляхом введення спеціальних добавок підвищують клас вогнестійкості, але отримати повністю негорючий матеріал не вдається.

Піноплекс – міцний довговічний матеріал, проте володіє низьким класом вогнестійкості

Утеплення фасаду дерев’яного будинку своїми руками не рекомендується проводити за допомогою піноплекса або пінопласту. Такі будівлі власники цінують за натуральність матеріалів і здатність стін «дихати». Зовнішнє утеплення полістиролом повністю перекриє рух повітря. В цьому випадку може навіть знадобитися додаткова примусова вентиляція, оскільки природною буде недостатньо. Полістироли легко можуть перетворити будівлю в парник, про це варто пам’ятати при прийнятті рішення, ніж можна утеплити будинок зовні.

Ековата

Такий матеріал заслуговує на звання екологічного утеплювача, оскільки повністю виготовляється з волокон целюлози. Зовнішнє утеплення стін таким матеріалом не схильне до гниття і непривабливо для гризунів. Домогтися цього вдається внаслідок додавання до складу мінеральних речовин: борної кислоти і бури.

Утеплення будинку зовні ековатою має пухку структуру. Матеріал має високі звукоізоляційні показники, добре пропускає повітря. Такий варіант відмінно підійде, якщо потрібно виконати утеплення дерев’яного або каркасного будинку. Корисні властивості деревини при цьому не втрачаються.

Ековата не погіршує здатність дерева пропускати повітря

При використанні матеріалу на брусових або рублених стінах виконують нанесення мокрим способом. Вологу ековату напилюють на поверхню, після чого дають їй висохнути. Матеріал досить добре зчіплюється зі стіною і утворює теплу оболонку. Завершальним етапом робіт стає виштукатурювання фасаду або його обробка різними матеріалами.

Утеплення фасадів будинків, побудованих за каркасною технологією, виконується сухим методом. Ековата просто засипається в порожнині між зовнішньою і внутрішньою обшивкою.

Мінеральна вата

Чим краще утеплити будинок зовні недорого і ефективно? Тут перше місце впевнено займає мінеральна вата. Матеріал має гарні теплоізоляційні показники, коштує відносно недорого. Крім того, потрібно відзначити зрозумілу технологію монтажу і легкість обробки. Мінеральна вата безпечна для людини. Теплоізоляція будинку мін ватою – недорогий і безпечний спосіб утеплити своє житло

Щоб вибрати матеріал, потрібно розглянути три види мінеральної вати:

• Кам’яна (частіше базальтова) випускається в жорстких плитах. Володіє всіма перерахованими перевагами. Буде оптимальним варіантом для виконання робіт своїми руками.

• Скляна – випускається в матах, згорнутих у рулони. Основний недолік – незручність при монтажі. Скловата колеться і викликає роздратування. Частинки можуть потрапляти в легені, що теж не призведе до хорошого. При використанні такого матеріалу настійно рекомендують надягати спецодяг, рукавички та захисну маску.

• Шлакова стане найдешевшим варіантом. Але чи варто економити, будуючи свій будинок? Утеплювач для стін будинку назовні в цьому випадку виготовляють з відходів промисловості.

Утеплення стін будинку назовні рекомендується виконувати жорсткими плитами. М’які мати можуть осідати згодом. Кращим варіантом вважається базальтовий матеріал. Саме йому найчастіше віддають перевагу будівельники.

При використанні мінеральної вати потрібно знати кілька важливих моментів. Щоб правильно утеплити поверхню, потрібно використовувати пароізоляцію (кріплять з боку теплого повітря) і гідроізоляцію (з боку холодного). Ці шари захистять матеріал, здатний вбирати воду. У вологому стані вата практично не забезпечує теплоізоляції. Для видалення конденсату з зовнішньої поверхні матеріалу між утеплювачем і зовнішньою обробкою передбачають вентиляційний проміжок  шириною 3-5 см. Цей прошарок обов’язково повинна повідомлятися з зовнішнім повітрям.

Технології виконання робіт

Як утеплити будинок зовні? Для цього використовують два способи. Обидва можна застосовувати практично для будь-якого матеріалу утеплення. Тип утеплювача майже не впливає на технологію. Але потрібно врахувати певні рекомендації виробника. Наприклад, як у випадку з мінеральною ватою, коли необхідний вентиляційний проміжок.

Виділяють дві технології:

  • утеплення фасадів мокрим способом;
  • сухий метод, коли застосовують декоративне покриття, закріплене по каркасу.

Мокрий фасад

Такий метод має порівняно низьку  вартістю, менше навантажує фундаменти будівлі. Але важливо відзначити те, що декоративне покриття не може гарантувати надійний захист від механічних впливів.

Утеплення зовнішніх стін в цьому випадку покривається шаром штукатурки. Її товщина зазвичай становить 40 мм. Для забезпечення міцності використовують армувальні сітки та скловолокно.

Мокрий спосіб теплоізоляції передбачає покриття стін декоративною штукатуркою

Утеплення та оздоблення фасаду будинку виконуються в наступному порядку:

  1. чищення стіни від забруднень, вирівнювання дефектів, обробка поверхні ґрунтовкою;
  2. закріплення пароізоляційного матеріалу при необхідності (для пінопласту і мінеральної вати);
  3. монтаж плит утеплювача на клейовий склад (неактуально для ековати, вона просто розпорошується на поверхню);
  4. додаткова фіксація за допомогою пластикових дюбелів;
  5. нанесення на поверхню утеплювача клейового розчину;
  6. армування сіткою;
  7. нанесення адгезійної грунтовки після висихання клею;
  8. оштукатурювання поверхні.

Як утеплити фасад дерев’яного будинку мінватою? Тут підійде тільки мокрий спосіб. Для інших матеріалів можна вибирати один з двох варіантів.

В якості армувального шару краще вибирати скловолокнисту сітку.

Оздоблення та утеплення фасаду будинку за такою технологією має один істотний недолік: згодом штукатурка може почати відвалюватися. Особливо це актуально, якщо зовнішнє утеплення фасадів виконувалося з використанням металевої сітки. Рекомендується вибирати дорожчу, але сучасну скловолокнисту.

Сухий метод

Утеплення та оздоблення фасадів в цьому випадку передбачає наявність облицювального матеріалу. Найчастіше використовують сайдинг, вагонку, композитні панелі та т.п. Утеплення будинків назовні своїми руками зажадає пристрою каркаса під кріплення облицювання. Покрокова інструкція виглядає наступним чином:

  1. Очищення поверхні від забруднень, вирівнювання великих дефектів.
  2. Закріплення пароізоляційного матеріалу, якщо він потрібен.
  3. Монтаж каркаса під утеплення з дерев’яних брусків або дощок. При використанні металевого профілю стійки встановлюють після того, як зафіксують матеріал для утеплення стін зовні. На цьому етапі потрібно тільки передбачити кронштейни для монтажу стійок.
  4. Наступний етап – кріплення утеплювача на клей. Знизу потрібно передбачити стартовий профіль, який послужить опорою першого ряду. Після того як клей висохне, ізоляцію фасаду своїми руками додатково фіксують на пластикові дюбелі-грибки.
  5. Поверх мінеральної вати або пінопласту слід закріпити гідроізоляцію і вітрозахист. Для цих цілей рекомендується вибирати сучасну супердифузну вітрогідрозахисну  мембрану. Як правильно її кріпити? Мембрану або плівку фіксують на будівельний степлер. Стики роблять з напуском не менше 10 см і проклеюють їх скотчем.
  6. Після виконання всіх дій можна приступати до монтажу облицювання. Як обробляти фасад в кожному конкретному випадку має бути зазначено в інструкції виробника.

Сухий спосіб теплоізоляції стін передбачає використання облицювання і пристрій вентиляційного проміжку

Утеплювати стіни сухим способом можна практично в будь-яку погоду. Це вигідно виділяє варіант на тлі попереднього. Ухвалення рішення, як краще утеплити будинок, залежить від типу обраної обробки.

Залишити відповідь

Your email address will not be published.

Замовити дзвінок